+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Jak zabezpieczyć się przed smogiem w kabinie samochodu? Filtr przeciwsmogowy

Za oknem zima w pełni, a ogrzewanie idzie pełną parą. Jedziemy przez miasta i wioski – wrażenia węchowe są mocne. Niestety, to nie tylko zapachy, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Tu nie wystarczy zwykły, najtańszy filtr kabinowy. Co to jest filtr przeciwsmogowy, węglowy i PM 2.5 do aut dostawczych?

PM 2,5 i PM 10. O co w tym chodzi? 

PM 2.5 to nic innego jak drobinki unoszące się w powietrzu o średnicy 2,5 μm (mikrometra). Brzmi niewinnie, ale cały problem polega na tym, że są one 40 razy mniejsze od ziarnka piasku! To dlatego z łatwością przenikają do krwiobiegu.  

PM 10 – te substancje choć większe, nie są wcale mniej szkodliwe. Są to trujące i toksyczne benzopireny, dioksyny i furany. Brzmi bardzo naukowo, ale są to związki metali ciężkich, które powstają podczas spalania paliw stałych i ciekłych.  

Czy smog to tylko kopciuchy i spaliny samochodowe? 

Jak podaje NIK, największą część powstałych zanieczyszczeń generują piece grzewcze i kotłownie. To nawet do 90% zanieczyszczonego powietrza. Pozostała część to przemysł i zanieczyszczenia komunikacyjne. Co ciekawe, tylko połowa zanieczyszczeń generowana przez samochody to spaliny. Druga część pochodzi z pyłów powstałych na skutek ścierania tarcz i klocków hamulcowych! 

Te zanieczyszczenia stanowią tzw. niską emisję, czyli na wysokości do 40 m. Oczywiście wszystko dostaje się do naszych płuc, a Polska jak wiadomo, ma jedne z gorszych wskaźników.  

Przecież w aucie jestem bezpieczny. Chcielibyśmy żeby tak było. Niestety rzeczywistość jest inna. Cząsteczki PM 2,5 z łatwością przenikają przez zwykłe filtry kabinowe. Jeżeli nie posiadamy nowoczesnych systemów, które proponują niektórzy producenci, w naszym samochodzie stężenie szkodliwych substancji jest podobne jak na zewnątrz.

PM 2.5 i aktywny węgiel = filtr przeciwsmogowy

Co jeśli nie stać mnie na systemy jonizacji powietrza? Z pomocą przychodzą producenci nowoczesnych filtrów przeciwpyłkowych z węglem aktywnym. Taki filtr przeciwsmogowy ma dwie ważne cechy: wskaźnik PM 2.5 i węgiel aktywny. PM 2.5 znaczy, że taki filtr zatrzymuje także te groźne drobiny o średnicy nawet 2,5 mikrometra.

Węgiel aktywny to po prostu czysty węgiel cząsteczkowy. Jak może pamiętacie ze szkoły, jest on dość reaktywny chemicznie. Do tego, gdybyście obejrzeli powłokę węglową pod mikroskopem elektronowym, zauważylibyście, że jest bardzo porowata. Te dwie cechy powodują, że filtr węglowy z łatwością łączy się z cząsteczkami wlatującymi do naszej kabiny wraz z powietrzem. I zatrzymuje je w sobie. Dlatego filtr węglowy poprawia naszą ochronę przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi.

Pamiętajcie też, filtr należy wymieniać regularnie. Raz na rok to minimum, najlepiej co 15 tys. kilometrów lub przy wymianie oleju, wtedy łatwiej zapamiętać. Filtr kabinowy z czasem zwyczajnie się zapycha, a aktywny węgiel jest coraz mniej aktywny. W końcu filtr przeciwsmogowy przestaje taki być.

Zobacz też:

Aktualne nowości

Nowości tygodnia w VanKing! 18.10.2021

Nowości tygodnia w VanKing! 18.10.2021

Drodzy klienci – porcja nowości już na Was czeka! Sprawdźcie koniecznie najnowsze pozycje w grupach klocków hamulcowych, przewodów paliwa, rur chłodzenia i wielu innych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Szczegóły u naszych ...
Czytaj dalej
VanKing w lidze Biznesu!

VanKing w lidze Biznesu!

Zapraszamy wszystkich do śledzenia poczynań Naszych dzielnych Wikingów w Koszykarskiej Lidze Biznesu – Kraków. W drugim sezonie gramy ze zmiennym szczęściem natomiast woli walki na pewno nie można nam odmówić 🙂 Tabelę i terminarz meczów można znaleźć ...
Czytaj dalej
Nowości w VanKing! 18.05.2010

Nowości w VanKing! 18.05.2010

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami na kolejny tydzień. Szczegóły znajdą Państwo pod linkiem klikając w zdjęcie lub u Naszych konsultantów telefonicznie bądź mailowo.
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.