+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Zabezpieczenie przed smogiem. PM 2,5 i PM 10.

filtry antysmogowe

Za oknem zima w pełni, a ogrzewanie idzie pełną parą. Jedziemy przez miasta i wioski – wrażenia węchowe są mocne. Niestety, to nie tylko zapachy, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Tu nie wystarczy zwykły, najtańszy filtr kabinowy. Co to jest filtr przeciwsmogowy, węglowy i PM 2.5 do aut dostawczych? Jakie jest najlepsze zabezpieczenie przezd smogiem?

Zabezpieczenie przed smogiem. PM 2,5 i PM 10. O co w tym chodzi? 

PM 2.5 to nic innego jak drobinki unoszące się w powietrzu o średnicy 2,5 μm (mikrometra). Brzmi niewinnie, ale cały problem polega na tym, że są one 40 razy mniejsze od ziarnka piasku! To dlatego z łatwością przenikają do krwiobiegu.  

PM 10 – te substancje choć większe, nie są wcale mniej szkodliwe. Są to trujące i toksyczne benzopireny, dioksyny i furany. Brzmi bardzo naukowo, ale są to związki metali ciężkich, które powstają podczas spalania paliw stałych i ciekłych.  

Czy smog to tylko kopciuchy i spaliny samochodowe? 

Jak podaje NIK, największą część powstałych zanieczyszczeń generują piece grzewcze i kotłownie. To nawet do 90% zanieczyszczonego powietrza. Pozostała część to przemysł i zanieczyszczenia komunikacyjne. Co ciekawe, tylko połowa zanieczyszczeń generowana przez samochody to spaliny. Druga część pochodzi z pyłów powstałych na skutek ścierania tarcz i klocków hamulcowych! 

Te zanieczyszczenia stanowią tzw. niską emisję, czyli na wysokości do 40 m. Oczywiście wszystko dostaje się do naszych płuc, a Polska jak wiadomo, ma jedne z gorszych wskaźników.  

Przecież w aucie jestem bezpieczny. Chcielibyśmy żeby tak było. Niestety rzeczywistość jest inna. Cząsteczki PM 2,5 z łatwością przenikają przez zwykłe filtry kabinowe. Jeżeli nie posiadamy nowoczesnych systemów, które proponują niektórzy producenci, w naszym samochodzie stężenie szkodliwych substancji jest podobne jak na zewnątrz.

PM 2.5 i aktywny węgiel = zabezpieczenie przed smogiem

Co jeśli nie stać mnie na systemy jonizacji powietrza? Z pomocą przychodzą producenci nowoczesnych filtrów przeciwpyłkowych z węglem aktywnym. Taki filtr przeciwsmogowy ma dwie ważne cechy: wskaźnik PM 2.5 i węgiel aktywny. PM 2.5 znaczy, że taki filtr zatrzymuje także te groźne drobiny o średnicy nawet 2,5 mikrometra.

Węgiel aktywny to po prostu czysty węgiel cząsteczkowy. Jak może pamiętacie ze szkoły, jest on dość reaktywny chemicznie. Do tego, gdybyście obejrzeli powłokę węglową pod mikroskopem elektronowym, zauważylibyście, że jest bardzo porowata. Te dwie cechy powodują, że filtr węglowy z łatwością łączy się z cząsteczkami wlatującymi do naszej kabiny wraz z powietrzem. I zatrzymuje je w sobie. Dlatego filtr węglowy poprawia naszą ochronę przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi.

Pamiętajcie też, filtr należy wymieniać regularnie. Raz na rok to minimum, najlepiej co 15 tys. kilometrów lub przy wymianie oleju, wtedy łatwiej zapamiętać. Filtr kabinowy z czasem zwyczajnie się zapycha, a aktywny węgiel jest coraz mniej aktywny. W końcu filtr przeciwsmogowy przestaje taki być.

Zobacz też:

Aktualne nowości

Przygotuj busa na zimę VOL.3

Przygotuj busa na zimę VOL.3

Czołem Busmenki i Busmeni, w ostatnich dwóch wpisach eksploatujemy temat przedzimowego przeglądu naszego blaszaka. Były już m.in. płyny, świece, podwozie, hamulce i światła. Dzisiaj część trzecia, w której skupimy się na filtrach, prądzie ...
Czytaj dalej
Drugi sezon Bus Kanału za nami

Drugi sezon Bus Kanału za nami

Drugi sezon Bus kanału wałsnie dobiegł końca, a zaczęło się niewinnie, 7 kwietnia 2022 wyszedł pierwszy odcinek, wymienialiśmy wtedy filtr powietrza w Fiacie Ducato. Koledzy w firmie, który siedzą w branży od przynajmniej kilkunastu lat, byli delikatnie ...
Czytaj dalej
Wymiana opon na wiosnę

Wymiana opon na wiosnę

Zmierzamy powoli (niestety powoli) do sezonu letniego. Zbliża się także wymiana opon na wiosnę. Temperatura w ciągu dnia utrzymuje się już powyżej zera. To zdecydowany sygnał do przygotowania wszystkich potrzebnych rzeczy. Niektórzy bagatelizują wymianę ogumienia na letnie, ...
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.