+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Jak dobrać i wymienić żarówki w busie?

Żarówka samochodowa to dość często wymieniany element w naszych busach. Sprawa wydaję się dość prosta, ale czy na pewno?

Żarówka samochodowa – co trzeba wiedzieć?

Obecnie na rynku dysponujemy różnymi rodzajami żarówek są to najczęściej żarówki halogenowe, ksenonowe oraz coraz bardziej popularne LEDy. Przy doborze żarówki do naszego busa musimy kierować się parametrami technicznymi lampy oraz zasilania. Musimy mieć na względzie rozmieszczenie świateł, moc reflektorów oraz barwę świecenia. Jeśli poniesie Was fantazja i zamontujecie sobie niebieskie LEDy do podświetlenia pojazdu, spotkacie się z mandatem karnym.

Zabierając się za zmianę żarówek sprawdźmy w pierwszej kolejności jaki posiadamy model, gniazdo, jaka jest jej moc oraz zastosowanie.

Podstawowe typy żarówek halogenowych najczęściej stosowane w busach to:

H1, H2, H3 – są to żarówki jednożarnikowe, stosowane głównie w podstawowych reflektorach samochodowych, w postaci świateł drogowych lub świateł mijania.

H4 i H7 – wyposażone w dwa żarniki, nazywane żarówkami dwuwłóknowymi, stosowane w reflektorach samochodowych.

W, P i R – żarówki stosowane głównie w kierunkowskazach, światłach pozycyjnych, obrysowych oraz w światłach stopu.

Żarówka samochodowa – Kiedy wymieniamy?

Każdy as transportu odpowie wprost: No, jak się spalą nie? Okazuje się jednak, że nie koniecznie. Wiadomo, lepiej nie wydać 15-20 złotych, ale czy warto oszczędzać na bezpieczeństwie?  Żarówki świateł mijania dobrze wymienić okresowo nawet jeśli nadal działają, z biegiem czasu ich wydajność może zwyczajnie maleje. Jeśli Waszych busów nie wyposażono w światła do jazdy dziennej, przez co każde użycie auta wymusza korzystanie ze świateł mijania, żarówki zużywają się bardzo szybko i tracą na jasności.

Która żarówka samochodowa jest najczęściej wymieniana?

Najczęściej przepaleniu ulegają światła mijania, po prostu są one najczęściej używane. Popularna dwuwłóknowa żarówka halogenowa H4 ma moc znamionową aż 55 lub 60 watów, zależnie od tego, czy włączone są światła mijania czy drogowe. Znaczenie ma też jakość instalacji elektrycznej danego samochodu, na pewno zauważyliście że, są modele aut, w których żarówki rzadko kiedy wytrzymują więcej niż rok, bo często pojawia się w nich problem z wadliwym działaniem regulatora napięcia.

W przypadku świateł mijania i drogowych dobrym nawykiem jest wymiana żarówek parami. Eliminujemy wtedy różnicę w jasności świecenie reflektorów. Zabezpieczamy się także przed wypaleniem jeszcze działającej żarówki i oszczędzamy czas na wielokrotnych wymianach. Jeśli spaliła nam się jedna żarówka, najczęściej w małym odstępie czasu będziemy musieli wymienić drugą.

Jak dobrać żarówki odpowiednie do naszego busa?

Macie kilka opcji, jeśli posiadacie przy sobie instrukcję pojazdu znajdziecie tam opis wszystkich możliwych żarówkę znajdujących się w pojeździe. Nie każdy niestety posiada książkę, dlatego warto zajrzeć na różnego rodzaje strony www. Wystarczy podać model i rok pojazdu i w ciągu kilku minut znajdziemy interesujące nas informację. Samo dobranie żarówki nie jest wielkim wyzwaniem, jeśli akurat nie macie dostępu do Internetu to po prostu wymontujcie żarówkę, a na niej znajdziecie oznaczenie.

Największym problemem przy wymianie żarówki jest dostęp do reflektora i wtyczki. Może się niestety okazać, że dojście do żarówki wymaga wyjęcia lampy, ściągnięcia zderzaka lub odpięcia nadkola.

Jeśli interesuje Was temat jakości i mocy żarówek zapraszamy do obejrzenia naszego testu na Bus Kanale, do którego link znajdziecie tu.

Zobacz też:

Aktualne nowości

PIERWSZA OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA TV VANKING!

PIERWSZA OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA TV VANKING!

Już od soboty 08.06.2019 VanKing Celkar Group Sp. z o.o. rusza  z kampanią sponsoringową w stacji TVN Turbo. Kampania promowana będzie poprzez 8 sekundowy billboard sponsorski prezentujący firmę oraz specyfikę działaności czyli dystrybucję „Części do busó...
Czytaj dalej
WIELKIE SERCE WIKINGA ! ZBIÓRKA NA RZECZ ZWIERZĄT

WIELKIE SERCE WIKINGA ! ZBIÓRKA NA RZECZ ZWIERZĄT

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w naszej akcji której celem jest pomoc zwierzętom ze schroniska w Harbutowicach. Szczegóły można uzyskać poprzez kontakt telefoniczny lub wiadomość na adres barbara.szostak@vanking.pl
Czytaj dalej
Nowości tygodnia w VanKing! 01.03.2022

Nowości tygodnia w VanKing! 01.03.2022

Kolejny tydzień nowości w VanKing obfituje w wiele ciekawych pozycji. Zamki, ograniczniki i wiele wiele innych znajdziecie w przygotowanej specjalnie ulotce. W tym tygodniu części m.in. do Fiat Ducato, Citroen Berlingo, Renault Kangoo czy Mercedes Sprinter. Szczególnie polecamy ...
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.