+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Przygotowanie busa na wiosnę

Za oknem piękne słońce, a temperatura rośnie. W związku z tym nadszedł czas na przygotowanie busa na wiosnę. W zeszłym tygodniu pisaliśmy co nieco na temat opon, teraz czas na pozostałe elementy. Zajmiemy się głównie tematem bezpieczeństwa, ale także trochę kosmetyką.

Przygotowanie busa na wiosnę – kontrola płynów

Kiedy ostatnio sprawdzaliście płyn hamulcowy? Jeśli więcej niż 24 miesiące temu, warto się zająć się tym tematem. Jeśli nie macie czasu lub umiejętności, polecamy udać się do serwisu, ale część zapewne potrafi zrobić to sama. Wystarczy zestaw do odpowietrzania hamulców i płyn. Już niedługo na naszym kanale YouTube będziemy dodawać filmy poradnikowe, dzięki którym większość drobnych serwisów wykonacie sami.

Kolejnym ważnym płynem wartym skontrolowania jest oczywiście płyn chłodniczy. Zanim przystąpimy do jego wymiany wystarczy szybka kontrola jego stanu przy użyciu prostego testera typu coolant tester. Powie nam on, w jakiej temperaturze nasz płyn zamarza, a w jakiej się gotuje. Jeżeli wartości mieszczą się w bezpiecznej normie, zostawiamy płyn w spokoju. Uzupełniamy jedynie ewentualny brak. Pamiętajcie też, obecnie większość płynów to płyny tzw. hybrydowe, oznacza to że niezależnie od koloru można je dowolnie mieszać. My osobiście wolimy mieć jednorodny ładny kolorek, ale pamiętajcie że nie ma to znaczenia.

Przygotowanie busa na wiosnę – wymiana oleju i filtrów

Wiosna to też dobry czas żeby nasz busik dostał świeży olej oraz filtry. Polecamy wymianę całego kompletu tj. filtr oleju, paliwa, powietrza i kabinowy. Zarówno wy, jak i Wasz bus odetchniecie świeżym powietrzem, a kabinówka po zimie na pewno będzie mocno zanieczyszczona. Przecież wiemy jaką jakość powietrza mamy w zimie. Zobacz artykuł na temat smogu w kabinie.

Przygotowanie busa na wiosnę – zawieszenie i ogumienie

Po zimie kontrola zawieszenia to naszym zdaniem konieczność. O ile możemy przejrzeć ogólny stan i obejrzeć łączniki stabilizatora lub łączniki wahaczy, to jednak warto podjechać do specjalisty. Po co? Bo warto sprawdzić zbieżność i geometrię właśnie po zimie. Co do geometrii to ewentualne niezgodności mogą wyjść także na etapie kontroli ogumienia. Artykuł na ten temat znajdziecie tutaj.

Ostatnie – po prostu go umyj!

Pamiętajcie też, po zimie warto porządnie wypucować waszą furę. Fajnie byłoby też wymyć podwozie, obejrzeć w jakim stanie jest blacharka. Bus zasłużył też chyba na dokładne czyszczenie środka a także ewentualnych paprochów pod maską. Nie kosztuje to przesadnie za dużo wysiłku, a jazda w przygotowanym do sezonu busie na pewno będzie o wiele przyjemniejsza.

Ostatnia rzecz, wycieraczki. To naprawdę znikomy koszt, a jakość piór po zimie może pozostawiać wiele do życzenia. Pamiętajcie, wiosna w Polsce to raczej deszczowy sezon. Po co się męczyć.

Zobacz też:

Aktualne nowości

Nowości w Vanking! 01.06.20

Nowości w Vanking! 01.06.20

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami na kolejny tydzień. Szczegóły znajdą Państwo pod linkiem klikając w zdjęcie lub u Naszych konsultantów telefonicznie bądź mailowo.
Czytaj dalej
Utrudnienia w transporcie

Utrudnienia w transporcie

Dzisiejszy wpis kierujemy bardziej do rozsądku kierowców i do właścicieli firm transportowych. Jak zauważyliście zapewne także na własnej skórze, ostatnimi czasy zjawiska pogodowe przybierają na sile i mogą powodować znaczne utrudnienia w transporcie. ...
Czytaj dalej
NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! 28.08.2023

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! 28.08.2023

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! Zapraszamy jak zawsze do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez naszych specjalistów. W tym tygodniu szczególnie polecamy takie nowości jak: FT38014 – FILTR OLEJU IVECO DAILY 14> ZESTAW SKRZYNI BIEGÓW AUTOMAT ZF FT56326 – SPRĘŻARKA ...
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.