+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Wiosenne porządki

Jak zapewne zauważyliście, wiosna wjeżdża „na pełnej”. Za oknem ciepło, świeci słońce, a nasze busy szare i brudne. W zeszłotygodniowym wpisie mówiliśmy o tym co warto zrobić w nadchodzącym sezonie, jeśli przeoczyliście to klikajcie tutaj. W ostatnim paragrafie artykułu mówimy o myciu. Na tym właśnie skupimy się dzisiaj. Wiosenne porządki w busie to temat dzisiejszej publikacji.

Wiosenne porządki – bierzemy się za mycie

Umycie samochodu po zimie to bardzo istotna kwestia. Pamiętajcie, w naszym klimacie drogi przez kilka miesięcy są mocno sypane solą, która zlega w różnych zakamarkach naszego blaszaka. Dotyczy to zarówno nadwozia, jak i podwozia. Sól w połączeniu z wilgocią, której nie brakuje wiosną oraz dodatnimi temperaturami powoduje szybkie utlenianie się metalu. Co za tym idzie? Oczywiście to czego nikt z nas nie lubi – korozja. „Ruda” nie tylko szpeci naszego dostawczaka, ale też niszczy samo podwozie i metalowe elementy zawieszenia.

Pierwsze pozimowe mycie samochodu warto wykonać na własnym podwórku. Nie goni nas czas, na spokojnie możemy wypucować autko gąbką a trudno dostępnych miejscach użyć szczotki. Zwróćcie należytą uwagę na różnego rodzaju zakamarki, łączenia z listwami, uszczelki. Warto też mieć w zanadrzu środki do konserwacji gumy i plastiku. Nasz bus na pewno posłuży dłużej.

Kiedy już nadwozie będzie elegancko wypucowane, przyjrzyjcie się dokładnie powłoce lakierniczej. Po zimie, może pojawić się na niej sporo odprysków i obić. Tam gdzie widać uszkodzenia, warto pokusić się o zrobienie zaprawek.

Jeżeli lakier nie ma wyraźnych ubytków, zabezpieczcie go odpowiednim woskiem. Kolejne mycie będzie na pewno łatwiejsze, a dodatkowo zabezpieczymy karoserię przed promieniowaniem UV.

Wiosenne porządki – mycie podwozia

Jest to najczęściej zaniedbywany zabieg, który jest koniecznym krokiem do utrzymania auta w dobrej kondycji. Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia pozostawia wiele do życzenia, dlatego koniecznie należy wykonać dokładne czyszczenie. Nie polecamy myjni automatycznej, takie rozwiązanie jest dobre ale nie w przypadku pierwszego pozimowego mycia. Jeśli nie macie warunków u siebie, zainwestujcie w myjnię ręczną. Naprawdę warto.

Silnik – myć czy nie myć?

Mycie silnika ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Jeśli chcecie wykonać taki zabieg, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Najważniejsze, silnik musi być zimny, odczekajmy dopóki nie będzie całkowicie wystudzony. To nie wszystko, zabezpieczcie wszystkie elementy elektryczne, wystarczy dokładnie owinąć je folią i zakleić taśmą.

Do usunięcia trudnych zabrudzeń warto użyć specjalnych środków z nanocząsteczkami i wspomóc się delikatną szczotką. Samo spłukiwanie wykonujemy przy niskim ciśnieniu wody, jeśli używamy lancy bez regulacji warto robić to z dużej odległości.

Po zakończonym myciu, warto dokładnie obejrzeć wszystkie przewody i rury, kontrolujemy czy nie ma wycieków płynów lub oleju.

Wiosenne porządki – czyszczenie kabiny

Podczas sprzątania wnętrza przy ciepłej i słonecznej pogodzie, zostawcie otwarte wszystkie drzwi. Pozwoli to na dokładne osuszenie busa z ewentualnej wilgoci pozostałej po zimie. Polecamy dokładnie odkurzyć wnętrze, wyczyścić kokpit oraz poświęcić kilka dodatkowych minut na dokładne odtłuszczenie szyb wewnątrz i na zewnątrz samochodu. Jadąc wieczorem w trasie poczujecie kolosalną różnicę. Odetchniecie też pełną piersią, co prawda sezon smogowy mamy już za sobą, ale kurz zalegający w kokpicie oraz ewentualna wilgoć, nie są obojętne dla zdrowia.

Odsyłamy też do poprzednie artykułu jeśli chcecie być w pełni gotowi do sezonu.

Przygotowanie busa do wiosny

Zobacz też:

Aktualne nowości

Nowości tygodnia w VanKing! 20.06.2022

Nowości tygodnia w VanKing! 20.06.2022

Zapraszamy do kolejnej porcji fantastycznie dobranych i przygotowanych nowości. Szczególnie polecamy FT95679 PROWADNICA DRZWI MERCEDES SPRINTER Więcej oczywiście po kliknięciu w grafikę. Zapraszamy!
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.