+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Przygotowanie busa przed zimą

Pomimo nieznacznego ocieplenia w ostatnich kilku dniach, okres zimowy zbliża się wielkimi krokami. To także dobra pora na przygotowanie busa przed zimą. Już w chwili obecnej wilgotność powietrza rośnie, a temperatury w nocy spadają do zaledwie kilku stopni powyżej zera.  Specjalnie dla Was przygotowaliśmy swego rodzaju checklistę, która pomoże się zabezpieczyć. Dzisiaj prezentujemy pierwszą część.

Przygotowanie busa przed zimą – sprawdź zasilanie i płyny.

Koniecznie zajrzyj pod maskę i przypomnij sobie kiedy ostatnio zmieniałeś swój akumulator. To pierwszy winowajca problemów z odpalaniem przy spadającej na zewnątrz temperaturze. Możesz sprawdzić stan swojego akumulatora za pomocą miernika, jeżeli go nie posiadasz, na pewno ma go twój serwis. Nie próbuj za wszelką cenę dostać się do elektrolitu, dzisiejsze akumulatory są bezobsługowe i nie posiadają takiego dostępu. Sprawdzenie akumulatora w zaprzyjaźnionym warsztacie to minimalny koszt, a nawet darmowa usługa jeśli znasz się z Ziutkiem z serwisu.

Przy okazji kontroli baterii sprawdź płyny eksploatacyjne. Poniżej film z Bus Kanału.

Jak widzisz, kontrola płynów zajmuje dosłownie 2 minuty. Konsekwencje w stosunku do kosztów wymiany płynu chłodniczego mogą być przytłaczające. Zubożony płyn chłodniczy w niskich temperaturach może zwyczajnie zamarznąć, a w konsekwencji ryzykujemy poważnymi usterkami silnika. Nie trzeba chyba przypominać, że znajduje się on w bloku silnika.

O płynie hamulcowym chyba nie trzeba specjalnie przypominać. Jest to elementarna kwestia w przypadku busów, które dodatkowo jeżdżą z dużym obciążeniem. Płyn hamulcowy zmieniacie obowiązkowo co dwa lata, chyba że jego kontrola wykaże, że stracił on już swoje właściwości.

Jeżeli do wymiany oleju pozostało Wam już niewiele, warto to też wykonać przed zimą. Poniżej tutorial z wymiany płynu oraz filtra.

Przygotowanie busa przed zimą – zajrzyj pod auto

Jeżeli macie taką możliwość, warto podjechać swoim busikiem na kanał i zajrzeć co dzieje się pod spodem. Zawczasu jesteście w stanie wyłapać ewentualne usterki, wycieki i ogniska korozji. Wiadomo, w zimie drogi znowu pokryte będą solą, co wpływa na szybkość korodowania uszkodzonej blachy. Poniżej film o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas takiego przeglądu.

Sprawdź świeczki!

W przypadku naszych ulubionych busików mówimy głównie o świecach żarowych, bo takie właśnie znajdują się w silnikach diesla. Świeczki wbudowane są w głowicę silnika i przed jego uruchomieniem działają jak grzałki, ułatwiając tym samym jego rozruch, głównie w niskich temperaturach. Stabilizują one także wolne obroty do momentu kiedy silnik osiągnie pożądaną temperturę. Jeżeli już teraz macie problemy z odpaleniem, nie czekajcie do ostatniego momentu. Takie świeczki to nie majątek.  

W przyszłym tygodniu ciąg dalszy, zajmiemy się m. in. alternatorem, hamulcami, i nadwoziem.

Do zobaczenia w trasie!

Zobacz też:

Twardy pedał hamulca

Aktualne nowości

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! 15.11.2022

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! 15.11.2022

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! Zapraszamy jak zawsze do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez naszych specjalistów. W tym tygodniu szczególnie polecamy takie nowości jak: FT82404 – KOSTKA STACYJKI FIAT DUCATO 02> 7 PIN FT82021 – PRZEŁĄCZNIK ZESPOLONY RENAULT TRAFIC 01> ...
Czytaj dalej
NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! 18.01.2023

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! 18.01.2023

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! Zapraszamy jak zawsze do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez naszych specjalistów. W tym tygodniu szczególnie polecamy takie nowości jak: FT31142 – TARCZA HAM FIAT DUCATO 14> PRZÓD L/P WENTYLOWANA FT21509 ŚRUBA KOŁA ...
Czytaj dalej
NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING 23.10.23

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING 23.10.23

NOWOŚCI TYGODNIA W VANKING! Zapraszamy jak zawsze do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez naszych specjalistów. W tym tygodniu szczególnie polecamy takie nowości jak: FT64163 – SPRZĘGŁO VW TRANSPORTER T5 03> BEZ ŁOŻYSKA FT32848 – ZACISK HAM IVECO ...
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.