+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Przygotuj busa na zimę VOL.3

przygotuj busa na zimę

Czołem Busmenki i Busmeni, w ostatnich dwóch wpisach eksploatujemy temat przedzimowego przeglądu naszego blaszaka. Były już m.in. płyny, świece, podwozie, hamulce i światła. Dzisiaj część trzecia, w której skupimy się na filtrach, prądzie i oponach. Wspomnimy tez co nieco o akcesoriach, które mogą okazać się przydatne. Przygotuj busa na zimę mordeczko, naprawdę warto.

Przygotuj busa na zimę – sprawdzamy filtry

Na pierwszy ogień bierzemy filtr paliwa. Temperatury ujemne powodują, że parafina w olejach napędowych szybciej się wytrąca, a w konsekwencji zbiera się w większych ilościach w zbiorniku paliwa, skąd zasysana jest do silnika. Tutaj strażnikiem jest właśnie nasz filtr paliwowy. Według nas wymiana przed zimą tego filtra powinna być rytuałem. Wiadomo, jeśli robiłeś serwis we wrześniu to nie jest to konieczne, ale jeśli filtr ma najechane kilka tysięcy to wymieńcie go koniecznie. Zerknijcie jak łatwo zrobić to samemu.

BUS KANAŁ – WYMIANA FILTRA PALIWA DUCATO 2.3

BUS KANAŁ S2O7 – WYMIANA FILTRA PALIWA IVECO DAILY 3.0

Drugi w kolejności jest filtr powietrza. Zimową porą ilość pyłów na drodze powoduje szybsze zużycie także filtrów odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza. Zapchanie filtra może mieć znaczny wpływ na moc pojazdu, raczej nie chcesz mieć problemów jadąc z ładunkiem pod górę. Nie zapomnij też o komforcie wewnątrz i zmień sobie filterek kabinowy, najlepiej na węglowy. Możesz poczytać o korzyściach TUTTAJ Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o filtrach węglowych.

BUS KANAŁ – WYMIANA FILTRA POWIETRZA DUCATO 2.3

Trochę o prądzie – Alternator

Zima, zima, pada śnieg, a każde uruchomienie silnika to ciężka harówka dla naszego akumulatora. Jeśli już przy pierwszych przymrozkach twój rozrusznik kręci z dużym wysiłkiem, a bateria w blaszce jest w miarę świeża, może to oznaczać że alternator nie doładowuje odpowiednio akumulatora. Warto wtedy sprawdzić ładowanie miernikiem u zaprzyjaźnionego mechanika albo wykonać samemu pomiar, jeśli oczywiście posiadasz miernik. Pamiętaj też, że alternator to również zasilanie dla sprzętu elektrycznego twojego busa np. światła, klima,, radio itp.

Pamiętaj o oponach oraz przydatnych gadżetach

O oponach nie trzeba chyba za wiele mówić, podstawa to minimum 4 mm bieżnika, ale to nie gwarantuje nam dobrej przyczepności. Jeśli twoje ogumienie ma więcej niż pięć lat, to z bólem serca ale pożegnaj się z nim jak najszybciej. Nie kombinuj też i nie wrzucaj na tył gorszych opon, to wcale nie jest prawdą, że opony z tyłu mogą być gorszej jakości. Sprawdź też stan koła zapasowego, może się przydać. Zadbaj też o widoczność i zmień wycieraczki. Warto wydać te kilkanaście złotych i mieć dobrą widoczność za kółkiem. Dodatkowo wyposaż się z skrobaczkę i odmrażacz do szyby. Warto wozić ze sobą także kable rozruchowe. Zabezpieczają nas przed przykrymi niespodziankami w mroźny poranek. Pamiętaj, jeżdżąc busem w zmiennych warunkach trzeba mieć też ze sobą łańcuchy i linkę holowniczą.

Chyba jesteśmy gotowi! Do zobaczenia w trasie!

Zobacz też:

Twardy pedał hamulca

Aktualne nowości

Co powoduje wysokie spalanie w busie?

Co powoduje wysokie spalanie w busie?

Wysokie spalanie w busie może mieć różne przyczyny. Możemy wstępnie podzielić je na stricte mechaniczne, związanie ze stanem podzespołów w naszym samochodzie, ale także te związane ze stylem naszej jazdy. Co w takim razie ...
Czytaj dalej
Bus Kanał wjeżdża na pełnej!

Bus Kanał wjeżdża na pełnej!

Cześć Busmenki i Busmeni. Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszej nowej produkcji. Bus Kanał to miejsce, gdzie każdy, kto szuka porad dotyczących napraw busa, znajdzie coś dla siebie. Za pośrednictwem YouTube będziecie mogli co tydzień obejrzeć nowy film zwią...
Czytaj dalej
ZA TO MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT!

ZA TO MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT!

Sprawdź, za co możesz dostać mandat, a w jakich sytuacjach uda Ci się go uniknąć! Szybka przypominajka o ograniczeniach prędkości i pierwszeństwie pieszych.
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.