+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Twardy pedał Hamulca? Uważaj na siebie! 

Twardy pedał hamulca może być niebezpieczny. Jeśli poczujesz, że wchodzi w podłogę ciężej, niż zwykle, nie wolno Ci “olać” tematu. Oznacza on zmniejszenie skuteczności hamowania, a przekonasz się o tym w najmniej odpowiednim momencie. Zatem co z tym pedałem? 

Twardy pedał hamulca – Filozofia serwa 

Zacznijmy od tego, jak funkcjonuje układ hamulcowy. Tak, hamujemy nogą i im silniej ciśniemy, tym silniej auto hamuje. Jednak nawet jeśli masz łydkę jak Andrzej z naszego Biura Obsługi Klienta, to nie tylko Twoja siła zatrzymuje 3,5-tonowego dostawczaka (taaak, 3,5-tonowego). Siła nacisku na pedał jest zwielokrotniana przez urządzenie zwane serwo. I to problem z serwem najczęściej jest związany z twardym pedałem hamulca. 

Łydka Andrzeja 

Serwo hamulcowe to puszka w kształcie płaskiego cylindra lub dysku, z której z jednej strony wystaje tłoczek, połączony z pedałem, a z drugiej króćce prowadzące do przewodu dolotowego silnika i oczywiście pompy hamulcowej. W środku puszka jest przedzielona szczelną sprężystą membraną. Kiedy naciskasz hamulec, powietrze z części serwa znajdującej się za membraną zasysane jest do silnika, co powoduje ugięcie membrany, która z kolei pomaga ci dociskać hamulec. I to cała filozofa serwa. 

Oryginalne serwo, które wyjęliśmy z Ducato

Serwo do wymiany? 

Zatem, jeśli masz twardy pedał, zajrzyj do serwa. Znajdziesz je na grodzi przedziału silnikowego, mniej więcej przed fotelem kierowcy i pod zbiorniczkiem wyrównawczym płynu hamulcowego. Wyciek płynu z serwa lub odgłosy (najczęściej syczenie) podczas naciskania hamulca oznaczają, że serwo jest do wymiany, bo nie da się go naprawić. 

Wymiana jest prosta i raczej możesz ogarnąć ją sam, ale pamiętaj, że po tej pracy koniecznie musisz odpowietrzyć układ hamulcowy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej skieruj się do warsztatu, bo zapowietrzony układ hamulcowy to prawdziwy highway to hell

A może nie serwo? 

Wprawdzie najczęściej przyczyną braku wspomagania hamulca jest awaria serwa, ale w danym przypadku może być inaczej. 

Jak pamiętasz, serwo działa dzięki podciśnieniu z układu dolotowego. Jeśli więc to nie ono się zepsuło, to najczęściej okazuje się, że mamy do czynienia z nieszczelnym przewodem powietrza lub wadą pompy podciśnienia. Ta ostatnia ma też wpływ na pracę silnika, więc stosunkowo łatwo ją wykryć lub wykluczyć w toku “śledztwa”. Problemem może być też zawór zwrotny w układzie dolotowym.  

Jeśli jednak to nic związanego z powietrzem, to może… z wodą. Stary płyn hamulcowy? Przyznaj się, kiedy ostatnio sprawdzałeś, czy nie ma w nim wody. Łatwo to zrobić (zobacz jak ), a woda w układzie hamulcowym może zagrozić życiu Twojemu i postronnych użytkowników dróg. 

 Zobacz wideo, jak sprawdzić płyn hamulcowy i chłodniczy w Ducato 2.3 

Jeśli nie jesteś pewien, dlaczego nie masz wspomagania hamulca – zwróć się do specjalisty. Oszczędzisz sobie godzin i stresu, a zyskasz pewność, że jazda jest bezpieczna. 

Zwróć się do specjalisty, np. Zbyszka z serwisu Raider w Lublinie 

Najmniej prawdopodobna przyczyna twardego pedału hamulca to zapieczone lub zużyte zaciski, których opór nie pozwala nie tylko na wciśnięcie pedału, ale też utrudnia bądź uniemożliwia hamowanie. Taki przypadek może wynikać z ekstremalnego użytkowania hamulców (np. awaryjne hamowanie z prędkości autostradowej dociążonym busem) lub z… wieloletnich zaniedbań. Tak, że jedź bezpiecznie, a wymieniając klocki rzuć okiem na zaciski. 

Do zobaczenia na trasie! 

Zobacz też:

Twardy pedał hamulca

Aktualne nowości

Za co mandat? – Taryfikator mandatów

Za co mandat? – Taryfikator mandatów

Nowy rok, nowy taryfikator mandatów! Trzeba dość mocno uważać bo kary stały się naprawdę dotkliwe. Pamiętacie jednak, że czyhają na nas niespodzianki, za które my, busiarze, możemy otrzymać dodatkowy bonus w postaci mandatu. Od 1 stycznia szczegó...
Czytaj dalej
Nowości w VanKing! 17.02.20

Nowości w VanKing! 17.02.20

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami na kolejny tydzień. Szczegóły znajdą Państwo pod linkiem na zdjęciu lub u Naszych konsultantów telefonicznie bądź mailowo.
Czytaj dalej
Informacja!

Informacja!

Szanowni Klienci, w związku ze zmianami w systemie pracy firm kurierskich DHL i DPD, polegające na wstrzymaniu odbioru przesyłek w soboty, podjęliśmy decyzje o zmianach w systemie pracy naszego magazynu oraz działu Hurt Polska. W zwią...
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.