+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

ZA TO MOŻESZ DOSTAĆ MANDAT!

[policjant na pasach, kontrola drogowa]

Ograniczenia prędkości i pierwszeństwo pieszych – za to sypią się mandaty!

Czołem Busmenki i Busmeni!

Dziś na tapet bierzemy kilka sytuacji, za które możecie dostać mandat. Będziemy mówili przede wszystkim o przestrzeganiu ograniczeń prędkości i kwestii pierwszeństwa pieszych.

Pierwszeństwo pieszych

[można dostać mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym]

ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu

Może zacznijmy od pieszych. Nie będziemy rozwodzić się nad tym czy przepisy ruchu drogowego, uznające bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściach są dobre (naszym zdaniem niestety nie zawsze, bo potrafią skutkować tym, że ludzie wchodzą na zebrę na oślep, bez zwracania uwagi jak blisko jest pojazd, jakie są warunki pogodowe – czy pozwolą mu na szybkie zatrzymanie się bez wpadnięcia w niekontrolowany poślizg, który zimą zdarza się nawet przy niewielkich prędkościach – oraz zwyczajnie czy jako piesi są widoczni). Co prawda Art. 13. ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (tzw. kodeksu drogowego) wspomina o zachowaniu szczególnej ostrożności przez pieszego, ale już pkt 2. ust. 1a uznaje jego pierwszeństwo przed pojazdami, z wyjątkiem tramwajów. Dodatkowo, także kierujący na mocy art. 26 ust. 1 jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejściu, co pokazuje jak newralgiczne i niebezpieczne są to w praktyce miejsca.

wyprzedzanie na pasach

Te przepisy prawdopodobnie nie są dla Was żadnym zaskoczeniem, bo jako doświadczeni kierowcy bardzo dobrze wiecie, że przed przejściem należy się zatrzymać, jeśli pieszy na nie wchodzi lub się do niego zbliża. Przypominamy jednak, że policja jest wyczulona także na zachowania tak niebezpieczne jak wyprzedzanie na przejściach i w ich obrębie – zwłaszcza na drogach dwujezdniowych. Wystarczy, że minimalnie wysuniecie się dalej niż samochód jadący sąsiednim pasem i już suma 1500zł może odfrunąć na rzecz mandatu.

[można dostać mandat za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych]

Pierwszeństwo pieszego poza oznaczonym przejściem

Poza powyższymi powszechnie znanymi i często przypominanymi informacjami: czy pamiętacie, że pieszy może przejść przez jezdnię nie tylko na pasach i (zgodnie z orzecznictwem) kilka metrów w około? Nie, nie mówimy tu o samowolce, bo „tak mu się podoba i jest szybciej”, ale o faktycznym przepisie z Ustawy. Stanowi on, że pieszy może przejść przez jezdnię poza oznakowanym przejściem, jeżeli w promieniu 100m nie ma takowego, a także że dozwolone jest przechodzenie na skrzyżowaniu, nawet jeśli w odległości poniżej 100m znajduje się przejście. Dlatego zastanówcie się dwa razy zanim takiego delikwenta strąbicie, bo może to być bezzasadne użycie klaksonu, za co także grozi wam mandat. A jeśli chcecie poczytać dokładniej przytaczane powyżej przepisy, to linki znajdziecie na samym dole artykułu. Zawsze warto odświeżyć sobie takie informacje.

Ograniczenia prędkości

[można dostać mandat za niezastosowanie się do znaku ograniczenia prędkości]

Tyle w kontekście pieszych a teraz ultra szybka powtórka z ograniczeń prędkości. Aktualnie:

  • W obszarze zabudowanym możemy jechać max 50km/h. Tutaj UWAGA, bo wcześniejszy przepis wg którego po godzinie 23:00 mieliśmy prawo przyspieszyć o dodatkowe 10km/h już nie obowiązuje.
  • W strefie zamieszkania pojedziemy tylko 20km/h.

Dla pojazdów do 3,5 tony

Jeśli prowadzicie samochód, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, to na autostradzie możecie pomykać 140 km/h. Wiemy, że czasem dość mocno się spieszycie i ponosi Was ułańska fantazja, więc pamiętajcie o tym. 😉

To, że na drodze ekspresowej możecie jechać 120km/h to… MIT.

Z drogą ekspresową sytuacja jest ciut bardziej skomplikowana. Otóż, jeśli jest to droga dwujezdniowa to dopuszczalna prędkość wynosi 120km/h. Ale jeśli poruszacie się drogą ekspresową jednojezdniową, to wspomniane 120km/h jest poza Waszym zasięgiem. Wtedy, podobnie jak na drogach dwujezdniowych z co najmniej dwoma pasami ruchu w każdą stronę (ale nie oznaczonymi jako ekspresówki) pojedziecie maksymalnie 100km/h.

Na pozostałych drogach możecie jechać 90km/h, chyba że ograniczenie na znaku stanowi inaczej.

Jeżeli wasz pojazd waży więcej niż 3,5 tony

Jeśli jedziecie samochodem, którego masa całkowita wynosi więcej niż 3,5 tony, będziecie musieli zdjąć nogę z gazu. Na autostradzie i ekspresówce pojedziecie tylko 80km/h. Tak samo w przypadku tras dwujezdniowych, na których są co najmniej po dwa pasy w każdym kierunku.

Na pozostałych drogach, gdzie nie ma innych ograniczeń nadanych znakami, możecie jechać do 70km/h.

warto wiedzieć, że…

[częściowo zasłonięty znak ograniczenia prędkości, uniknij mandatu]

możecie uniknąć mandatu za niezastosowanie się do znaku, jeśli…

Nawet jeśli na drodze jest ograniczenie prędkości nadane znakiem, a Wy zostaliście zatrzymani za jego przekroczenie, to nadal jesteście wygrani, o ile… znak był niewidoczny. Oznacza to, że jeśli znak np. zasłoniły krzaki (co bardzo często się zdarza) albo został zniszczony w akcie wandalizmu (zdjęty czy zamalowany), a w przypadku znaku poziomego np. zasypany śniegiem, to nie mieliście możliwości zastosowania się do niego. Wtedy dobrze jest poprosić funkcjonariusza policji/straży miejskiej aby wskazał Wam miejsce, w którym nie zauważyliście znaku. Jeśli rzeczywiście był niewidoczny od razu zwróćcie na to uwagę, a najlepiej udokumentujcie na zdjęciu. Funkcjonariusze nie powinni ukarać Was w takiej sytuacji mandatem za niezastosowanie się do znaku.  

skrzyżowanie nie zawsze odwołuje ograniczenie prędkości

Drugą istotną kwestią jest to, że za skrzyżowaniem ograniczenie prędkości, które obowiązywało nas przed nim, zostaje odwołane. Nie cieszmy się jednak za szybko, jeśli znak był umieszczony na kwadratowej/prostokątnej tablicy oznacza strefę i wyżej wymieniona reguła go nie obowiązuje – musimy stosować się do niego aż zostanie odwołany. Również gdy jesteśmy w terenie zabudowanym nawet 15 przejechanych skrzyżowań nie pozwoli nam legalnie zobaczyć na budziku więcej niż 50km/h.

Czasem należy jechać (znacznie) wolniej niż nakazuje ograniczenie

I trzecia kwestia: ograniczenie jest wyznacznikiem prędkości maksymalnej. Jeśli spowodujecie kolizję wezwana na miejsce policja może uznać, że nie dostosowaliście prędkości do panujących warunków i… zgadliście: wlepić Wam mandat.

jechać zgodnie z przepisami a tamować ruch to dwie różne rzeczy

Zanotujcie w pamięci, że za zbyt wolną jazdę również grozi Wam mandat. Jeśli tamujecie ruch, możecie zapłacić za to co najmniej 500 zł. Nie zapominajmy jednak, że tamowanie ruchu jest czym innym niż jazda zgodnie z przepisami 😉 Dlatego nie dajcie się presji, jeśli inni kierowcy mają ochotę Was wyprzedzać, a nawet prezentować gesty podlegające wyblurowaniu na nagraniach – życzcie im szerokiej drogi i róbcie swoje.  

Jeśli jesteście ciekawi, za co jeszcze można dostać mandat, zerknijcie do naszego wpisu z zeszłego roku ZA CO MOŻNA DOSTAĆ MANDAT? TARYFIKATOR MANDATÓW.

A na samym dole zostawiamy linki do aktów prawnych, które zostały przywołane w tym artykule.

Szerokiej drogi kochani i uważajcie na ograniczenia!


Wpadnijcie na Buskanał!

Polecamy:

Akty prawne, o których mowa w artykule:

Aktualne nowości

Poznaj nasze oddziały – VanKing Bydgoszcz

Poznaj nasze oddziały – VanKing Bydgoszcz

Witamy na Kujawach! Busmanki i busmeni, kontynuujemy cykl, który ma na celu przybliżyć Wam naszą firmę. Chcemy pokazać Wam jak wyglądają nasze oddziały, kto w nich pracuje i pochwalić się fajnym zespołem ...
Czytaj dalej
VanKingowa majówka 2024

VanKingowa majówka 2024

Szanowni klienci, W związku ze zbliżającym się tzw. długim weekendem majowym, wystąpią czasowe zmiany w pracy naszej firmy, w tym szczególnie związane z działalnością sklepu firmowego w Niepołomicach i oddziałów Vankinga ...
Czytaj dalej
Wymiana opon na wiosnę

Wymiana opon na wiosnę

Zmierzamy powoli (niestety powoli) do sezonu letniego. Zbliża się także wymiana opon na wiosnę. Temperatura w ciągu dnia utrzymuje się już powyżej zera. To zdecydowany sygnał do przygotowania wszystkich potrzebnych rzeczy. Niektórzy bagatelizują wymianę ogumienia na letnie, ...
Czytaj dalej

Wszystkie aktualności

Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco

Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.