+48 12 312 90 10 info@vanking.pl

Dziurawe drogi

Jeździmy codziennie po różnych nawierzchniach, a wiosna odsłoniła sporo niedoróbek i zaczyna się sezon na uszkodzone zawieszenie lub przebicia opon. Dziurawe drogi to zmora branży transportowej w Polsce.

Dziurawe drogi – kto powinien zapłacić odszkodowanie

Trasy mamy coraz lepsze, ale nadal sporo z nich pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Szczególnie poza głównymi szlakami komunikacyjnymi możemy nadziać się na naprawdę dziurawe drogi. Nasz bus nie ma łatwego życia, często mocno załadowany i jeszcze dziury. Konsekwencje to, oczywiście, uszkodzenia zawieszenia, opon, kół, a nawet nadwozia. W sytuacji uszkodzenia naszego blaszaka należy od razu ustalić do kogo należy droga. Według ustawy o stanie nawierzchni dróg, odpowiedzialny organ odpowiada za jej stan techniczny np. gmina, powiat, urząd miasta lub zarząd województwa, a w przypadku dróg krajowych GDDKiA.

Dziurawe drogi – udokumentujcie szkodę

Jeżeli już doszło do uszkodzenia pojazdu od razu przestąpcie do zebrania materiałów potwierdzających jej powstanie. Po pierwsze dokładne zdjęcie miejsca powstania szkody. Ważne, żeby sprawdzić czy przed miejscem zdarzenia nie było znaku, który informuje o złej nawierzchni. Niestety, taki znak może eliminować możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Jeśli ktoś był świadkiem zdarzenia, koniecznie spiszcie jego krótkie oświadczenie. Wystarczy dzień, godzina i miejsce oraz dane świadka. Nie krępujcie i wezwijcie także policję. Przecież to Wasze pieniądze, a jako podatnicy macie prawo korzystać z pomocy organów państwa. Stróże prawa powinni sporządzić odpowiednią notatkę, stanowiącą dodatkowy dowód w sprawie.

Policja pomoże też ustalić kto jest zarządcą drogi, powyżej podaliśmy organy, które w Polsce odpowiadają za stan nawierzchni dróg.

Walczcie o swoje

Jeżeli już uda nam się ustalić zarządcę, to koniecznie składamy odpowiedni wniosek oraz pełną dokumentację do organu odpowiedzialnego. Wiele instytucji zarządzających drogami ma przygotowane formularze zgłoszenia szkody. Przeważnie instytucje mają 30 dni na odpowiedź, ale mogą nas też od razu skierować do zakładu ubezpieczeń, z którym mają podpisaną umowę. To w znaczącym stopniu upraszcza i skraca całą procedurę. Zachowajcie też wszystkie rachunki z naprawy, na ich podstawie może zostać wypłacone odszkodowanie.

Pamiętajcie, jeśli tylko macie taką możliwość, korzystajcie ze swoich praw i dochodźcie odszkodowań.

Zobacz też:

 • Jak zabezpieczyć się przed smogiem w kabinie?
 • Jak przygotować busa na wiosnę?
 • Co powoduje wysokie spalanie?
 • Wymiana opon na wiosnę
 • Aktualne nowości

  Nowości tygodnia w VanKing! 14.12.2021

  Nowości tygodnia w VanKing! 14.12.2021

  Drodzy klienci – porcja nowości już na Was czeka! Sprawdźcie koniecznie najnowsze pozycje w naszej ofercie. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Szczegóły u naszych sprzedawców i handlowców.
  Czytaj dalej
  Nowości w VanKing! 07.01.20

  Nowości w VanKing! 07.01.20

  Zapraszamy do pierwszych w nowym roku Nowości w naszej ofercie! Co tydzień przygotowujemy dla Państwa nowe pozycje. Szczegóły oferty mogą zostać przedstawione w naszych oddziałach, telefonicznie lub mailowo.
  Czytaj dalej
  Nowości tygodnia w VanKing! 07.12.2021

  Nowości tygodnia w VanKing! 07.12.2021

  Drodzy klienci – porcja nowości już na Was czeka! Sprawdźcie koniecznie najnowsze pozycje w naszej ofercie. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Szczegóły u naszych sprzedawców i handlowców.
  Czytaj dalej

  Wszystkie aktualności

  Zapisz się do newslettera
  i bądź na bieżąco

  Raz w tygodniu informujemy o nowych produktach w ofercie. Wiadomości o promocjach tylko raz. Zero spamu, maksimum korzyści.