Za co można dostać mandat? – Taryfikator mandatów
Blog
Nowy rok, nowy taryfikator mandatów! Trzeba dość mocno uważać bo kary stały się naprawdę dotkliwe. Pamiętacie jednak, że czyhają na nas niespodzianki, za które my, busiarze, możemy otrzymać dodatkowy bonus w postaci mandatu. Od 1 stycznia szczególnie mocno odczujecie mandat za przeładowanie busa. Za co można dostać mandat w 2022?
Pierwszy z brzegu przykład, zwyczajna kolizja drogowa. Lekkie puknięcie w zderzak, zarysowanie drugiego samochodu. Dzwonimy i czekamy sobie na policję. Funkcjonariusze przyjeżdżają na miejsce zdarzenia i częstują obydwie strony mandatem 150 złotych na wejściu. Dlaczego? Wezwanie policji bez uzasadnienia. Pamiętajcie, robimy zdjęcie zdarzenia i jeśli nie ma przeszkód, a auto jest sprawne, zjeżdżamy w bezpieczne miejsce i nie tarasujemy drogi.
Kolejne wykroczenie, które może nas kosztować nawet 200 złotych to niewłączenie wymaganych świateł w czasie zmniejszonej widoczności. Jest to wręcz proceder nagminny. Postęp techniczny, automatyczne światła, dzienne ledy – wszystko fajnie do momentu deszczu, mgły, czy nawet dużego smogu. O ile auto z przodu jest w miarę widoczne, to z tyłu praktycznie nie. Pamiętajcie, drogie busmenki i busmeni, technika nie zwalnia nas z myślenia.
Ostrzeżenie dla szeryfów
Jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym jest karana, i to bardzo dotkliwie. Według nowych przepisów taka przyjemność kosztuje nie mniej niż 500 złotych. Dlatego mordeczki, nie tamujcie ruchu, w szczególności dotyczy to szeryfów lewego pasa. Zwężenie oznacza, że możemy korzystać z lewego pasa do samego końca. Pamiętajmy też, że obowiązuje jazda na suwak. Nie wpuszczenie kierowcy z takiego pasa to zwyczajne utrudnianie ruchu.
Powyższa zasada odnosi się również do utrudniania ruchu. Czyli jeśli cofamy, to w taki sposób, żeby nie tworzyć zatoru na drodze. Jeśli nie mamy wolnego miejsca, zawróćmy w innym.
Pamiętajcie, jeśli kupiliście busa od Niemca, to należy zerwać naklejkę DE z karoserii. Za taką drobnostkę też grozi mandat. Auto nie powinno być oznaczone naklejką innego kraju niż miejsce zarejestrowania pojazdu.
Busiaki jeżdżą w różnym terenie, drogi szutrowe, budowy, generalnie sporo błota i innych zanieczyszczeń. Jeśli nasi kochani funkcjonariusze zauważą, że z naszego blaszaka sypie się brud na jezdnię, mogą uraczyć nas mandatem od 50 do 200 złotych. Warto autko opłukać zanim wyjedziemy na drogę.
Wyższe kary od stycznia. Jakie zagrożenia dla busiarza? Mandat za przeładowanie busa
Teraz może przeanalizujmy też, jakie grożą nam mandaty w codziennej pracy busiarza. Jeśli jesteście kurierami lub zwyczajnie dowozicie towar do sklepów, możecie dostać minimum 500 złotych mandatu za tamowanie lub utrudnianie ruchu. Jest to dość problematyczne, bo często nie ma się gdzie zatrzymać.
Bardzo dotkliwą karą może się skończyć nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni. Takie wykroczenie to aż 1500 złotych, a jeśli w ciągu dwóch lat policja złapie was na tym samym wykroczeniu, kwota wzrośnie dwukrotnie!
Jeśli macie firmę budowalną i jeździcie z całą ekipą i do tej pory przekraczaliście liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, to liczcie po 300 złotych za każdą osobę przewożoną w niewłaściwy sposób. Dodatkowo pożegnacie się z prawem jazdy na 3 miesiące jeśli liczba osób na pokładzie będzie wyższa o 2 niż ta wskazana w dowodzie rejestracyjnym.
Warto zaopatrzyć się w słuchawki luz zestaw głośnomówiący do telefonu. Za trzymanie telefonu podczas prowadzenia grozi mandat w wysokości 500 złotych.
Zwracajcie też należytą uwagę na umieszczenie przewożonego towaru. Zasłonięte światła, rejestracja lub urządzenia sygnalizacyjne to 200 złotych.
Może by tak załadować więcej? Mandat za przeładowanie busa.
Teraz najważniejsze! Do tej pory za przeładowanie pojazdu, kierowca dostawczaka mógł dostać maksymalnie 500 złotych „pokuty”. Część z Was mogła się już przekonać, że to „se ne wrati”. Od stycznia tego roku mandat za przeładowanie busa może sięgnąć nawet 3000 złotych. Przykładowo, jeżeli samochód o DMC 3,5 tony będzie ważył podczas kontroli np. 5 ton, czyli wrzucicie na niego „jedynie” 1,5 tony za dużo, to dostaniecie mandat za przeładowanie w wysokości 1500 złotych! Na pewno te zmiany wpłyną dobrze na zawieszenie i hamulce w busach.
Musicie mieć na uwadze, że część wykroczeń jest obciążona tzw. recydywą. Oznacza to, że popełnienie takiego samego wykroczenia w czasie 2 lat będzie skutkowało podwojeniem kary. Punkty karne będą usuwane z konta kierowcy dopiero po upłynięciu 2 lat od dnia opłacenia mandatu.
Więcej ciekawych artykułów w sekcji blog
Zobacz też:
- Wizyta w browarze Kazimierz Niepołomice
- Jak zabezpieczyć się przed smogiem w kabinie?
- Jak dobrać i wymienić żarówki w busie?
- Jak przygotować busa do zimy
- Dlaczego warto wymieniać olej w terminie?